غدد اعضائی از بدن انسان

۰ غده‌ چیست؟ شاید تا حالا از این‌جور جمله‌ها شنیده باشی: “به نظر می‌رسد که غده‌هایت ورم کرده‌اند” یا مثلا “دوستم دچار مشکل غدد شده است”. غده‌ها یا همان غُدَد اندام‌های خیلی مهمی از بدن هستند که هرکس انواع مختلفی از آن‌ها را در بدنش دارد. با این‌که بیشتر غده‌های بدن خیلی کوچک هستند، اما هرکدامشان یک ماده … ادامه مطلب »

ماهیچه عضوی از بدن

۰ بعضی از ماهیچه‌های بدن در کنترل ما هستند، یعنی اگر دلمان بخواهد حرکتشان می‌دهیم و اگر دلمان نخواهد حرکتشان نمی‌دهیم! اما بعضی دیگر از ماهیچه‌ها – مثل ماهیچه‌ی قلب- برای انجام کارهایشان از ما اجازه نمی‌گیرند! آن‌ها وظیفه‌ خودشان را در بدن انجام می‌دهند‌، بدون این‌که حتی راجع به آن‌ها فکر کنیم. تمام ماهیچه‌ها از یک ماده … ادامه مطلب »

ناخن عضوی از بدن

۰ ناخن‌ها احتمالاً زیاد به ناخن‌هایت فکر نمی‌کنی، مگر این‌که مادرت به تو بگوید که وقت کوتاه کردنشان رسیده یا اگر دختر خانم هستی تصمیم بگیری یک لاک خوش‌رنگ روی ناخن‌هایت بزنی. شاید فکر کنی ناخن‌ها کار خاصی در بدن انجام نمی‌دهند اما این فکر اشتباهی است، ناخن‌ها هم مثل بقیه اعضای بدن وظایفی دارند. سطح سخت ناخن‌ها … ادامه مطلب »

قلب و سیستم گردش خون

۰ تا حالا شده به مناسبت روز مادر، برای مادرت یک کارت تبریک بخری که رویش یک قلب قرمز بزرگ نقاشی شده باشد؟ تا حالا شده قول خیلی‌خیلی مهمی به کسی بدهی و برای نشان دادن صداقتت، دستت را روی قلبت بگذاری؟ تا حالا شعری خوانده‌ای که در آن، شاعر از شکسته شدن قلبش شکایت کند؟ ما همیشه … ادامه مطلب »

سیستم ایمنی بدن را بهتر بشناسیم

۰ سیستم ایمنی بدن ایمنی یعنی محافظت. بنابراین به قسمتی از بدن که برای مبارزه با بیماری‌ها طراحی شده است، سیستم ایمنی بدن گفته می‌شود. سیستم ایمنی از شبکه‌ای از سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌هایی ساخته شده که برای محافظت از بدن با هم‌دیگر کار می‌کنند. سلول‌های سفید خون (یا همان گلبول‌های سفید) بخشی از این سیستم دفاعی هستند. … ادامه مطلب »

شناخت پوست عضوی از بدن

۰ زود، تند و سریع بگو بزرگ‌ترین اندام بدن اسمش چیست؟ شاید تعجب کنی اگر بفهمی که جواب، پوست است. ممکن است حتی آن را جزو اندام‌های بدن هم به حساب نیاورده باشی. اما واقعیت این است که پوست یکی از مهم‌ترین اندام‌های بدن و البته بزرگ‌ترین آ‌ن‌ها هست. پوست تمام آن‌چه را که در بدن تو وجود … ادامه مطلب »

بینی عضوی از بدن

۰ بینی فکر کن که مادرت یک کیک خانگی پخته و همین حالا آن را از داخل فر بیرون آورده است. وای چه بوی خوبی! حالا فکر کن که ۳ روز است جوراب‌هایت را نَشُستی، ظهر از مدرسه برمی‌گردی و کفش‌هایت را در‌می‌آوری، وای عجب بوی وحشتناکی! اما چطور بوی کیک و جوراب کثیف و هزاران بوی دیگر … ادامه مطلب »

گوش عضوی از بدن

۰ گوش کن ببین در اطرافت چه صداهایی می‌شنوی؟ صدای دکمه‌های صفحه کلید، صدای موزیکی که از خانه‌ی همسایه می‌آید، صدای عبور و مرور ماشین‌ها در خیابان و ده‌ها صدای دیگر. صداها ممکن است خیلی آهسته، معمولی یا حتی خیلی بلند باشند. آن‌ها همه‌جا هستند و تو دوتا عضو خیلی دوست‌داشتنی در بدنت داری که تمام صداها را … ادامه مطلب »

تبلیغات