عوارض داروی اکسی متولون

عوارض داروی اکسی متولون

medication--------

(این مطلب بروزرسانی شده است: 22 ژانویه, 2020)

ما همیشه ذر مورد تاثیرات استرویید ها بر روی عضله و حجم آن توضیحات بسیاری میدهیم اما این بار قصد معرفی از عوارض دارویی به نام اکسی متولون توضیحاتی خواهیم داد دارویی که در این بخش مورد بررسی قرار می گیرد را به نام عمومی استروئیدهای آنابولیک می شناسید ولی شایسته خواهد بود اگر این دارو را به نام استروئید آندروژن بنامیم چرا که خواص آندروژنی این دارو در قیاس با خواص آنابولیکی آن به طرز وحشتناکی بالاست!

اکسی متولون عمدتا برای تقویت ساخته شدن گلبولهای قرمز و در درمان کم ‏خونیها و همچنین در پوکی استخوان دوران یائسگی و پیری نیز استعمال میشود، از طرف د یگر، به عنوان یک داروی کمکی تا ۱۵۰ میلی گرم در روز در درمان سرطان پستان کاربرد دارد . این دا‏رو اثر داروهای ضد انعقاد را افزایش ‏میدهد .
اکسی متولون موجب احتباس سدیم ، پتاسیم ، کلسیم ، فسفر، کلر، ازت و آب شده و در نتیجه بر وزن بدن و رشد استخوانها افزوده میشود . در بیماران مبتلا به آنمیآپلاستیک که تحت درمان با این قرار میگیرند لوسمی( سرطان خون ) و سرطان کبدی گزارش شده است . اسم تجاری اکسی متولون ،:آدروید Adroyd ‏بوده و در بازار داروئی ا یران به وفور یافت میشود .
‏غیر از داروهای گفته شده , داروهای زیادی در اسامیمختلف وشرکتهای مختلف دارویی وجود دارد که بیشتر آنها مشتقاتی ا‏ز تسترسترون میباشد از جمله : Testoviron – Depot « Testoluton – Forte ‏و Trofodermin ‏( که محتوی ‏استرانابول است ) .
عوارض و ‏موارد مصرف ا ین ترکیبات مشابه تستوسترون است . یک داروی به صورت آمپولهای روغنی به نام سانابولی سان وجود دارد که جزء محرکهای پرمصرف در ورزشهای سنگین میباشد .
مقالات ارائه شده در بخش استروئیدها و داروهای نیروزا،صرفا جهت افزایش اطلاعات شما در زمینه این داروها می باشد.ضمنا مقادیر گفته شده در این مقالات جنبه تئوری دارند و استفاده از این دارو ها به هیچ وجه توصیه نمی شود.
تلاش مولف در جهت یافتن اطلاعاتی در مورد این دارو، از منابع و مراجع معتبر فارماکولوژی به جائی ‏نرسید ولی به نظر میرسد یک استروئید آنابولیک مشتق از تسترسترون ‏‏باشد. این دارو در بازار داروئی ا یران به سختی به دست میآید . تزریق ‏سانابولی سان همراه با آمپول ویتامین دار، حدود ۴۸-۶۰ ساعت قبل سابقه ‏توانایی ورزشکار را در موقع مسابقه افزایش میدهد .
مکانیسم اثر:
استروئیدهای انابولیک بادخالت در متابولیسم پروتئین ها و تحریک اشتها باعث تغییر ذخیره پروتئین می شوند. همچنین با افزایش تولید اریتروپوئیتین و افزایش میزان گلبولهای قرمز و هموگلوبین باعث بهبود کم خون یمی شوند . که در نتیجه در اثر ورزش باعث افزایش حجم عضلانی و افزایش قدرت میشود .
موارد منع مصرف: در صورت ابتلاء به سرطان پستان، عیب شدید کار کبد،افزایش شدید کلسیم خون و سرطان پروستات نباید مصرف شود.
هشدارها:
۱ ـ در صورت وجود ناراحتی قلبی یا سابقه انفارکتوس میوکارد باید با احتیاط مصرف شود.
۲ ـ این دارو ممکن است باعث کاهش قندخون در افراد دیابتی شود.
عوارض جانبی
آکنه یا روغنی شدن پوست،بزرگ شدن کلیتوریس در زنان یا آلتتناسلی مردانه، خشن شدن صدا در زنان ،اختلالات قاعدگیو رشد غیر طبیعی مو،افزایش نعوظ در مردان، تحریک پذیری مثانه، حساس شدن پستان ها وژینکوماستی از عوارض جانبی دارو هستند . و در استفادهای زیاد و طولانی مدت آسیبهای برگشت ناپذیر کبدی.
تداخلهای دارویی:
مصرف همزمان اکسی متولون با داروهای ضد انعقاد ممکن است باعث افزایش اثرات این داروها شود.مصرف همزمان با سایر داروهای سمی برای کبد ممکن است باعث تشدید عوارض سمی دارو بر روی کبد شود.

medication--------

medication--------

ارائه شده از پایگاه اینترنتی حکیم (http://belga.ir)

برچسب ها

درباره: علیرضا علمی

علیرضا علمی

خدا را شکر میکنم از اینکه به من ‌نعمت داده و مرا در راهی قرار داده که بتوانم به آینده خو فکر کنم و تصمیم بگیرم ­و دفتر زندگی خود را به خوشی ورق بزنم خدا را شکر میکنم که در راستای زندگی زیبایم بانویی را در سر راهم گذاشت که بی او نمیبینم و با او فقط او را میبینم ­خدا را شکر میکنم که به من فرزندی داده از اهل بهشت که او رو شنائی خانه من است و بدون او زندگی دشوار و در آخر خداوندا خود و اسیران خاکمان (مادرم) را به خود که خدائی میسپارم باشد که ما را در آخرت با مولایمان مهشور بداری

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “عوارض داروی اکسی متولون”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثابت کنید شما روبات نیستید *

دانلود کتاب آناتومی انسان

تبلیغات
تبلیغات

تقویم شمسی

دی ۱۳۹۸
شیدسچپج
« تیر  
 123456
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰ 

اشتراک پیامکی

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید